Projekt uchwały w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej Powiatu Cieszyńskiego
PROJEKT
Uchwała nr XLIV/ /10
Rady Powiatu Cieszyńskiego
z dnia 30 sierpnia 2010 r.
w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej Powiatu Cieszyńskiego
Na podstawie:
- art. 12 pkt 11, art. 53 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2001 r. nr 142 poz. 1592 z późn. zm.)
- art. 234 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych
(Dz. U. z 2009 r. nr 157 poz. 1240 z późn. zm.)
Rada Powiatu uchwala:
§ 1
1. W celu opracowania projektu budżetu Powiatu, Zarząd Powiatu w terminie do 15 września każdego roku podejmuje uchwałę w sprawie opracowania materiałów planistycznych na kolejny rok budżetowy przez podległe jednostki organizacyjne, służby, inspekcje i straże określając w niej zakres informacji i założenia uwzględniające między innymi:
1) ustalenia przyjęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu,
2) prognozowaną stopę inflacji,
3) prognozowany wzrost przeciętnego wynagrodzenia w rządowej sferze
budżetowej,
4) planowany wzrost zatrudnienia,
5) planowane zmiany organizacyjne oraz koszty utrzymania obiektów
i urządzeń.
2. Kierownicy jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży składają swoje materiały planistyczne na drukach, wg wzorów ustalonych przez Zarząd Powiatu w uchwale, o której mowa w ust. 1, w terminie do dnia 10 października każdego roku.
3. Wraz ze składanymi materiałami planistycznymi kierownicy jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży przedstawiają wyczerpujące objaśnienia i uzasadnienia do planowanych dochodów i wydatków.
4. Wnioski do projektu uchwały budżetowej, w formie pisemnej wraz z uzasadnieniem, mogą składać także do dnia 10 października każdego roku:
a) radni powiatu za pośrednictwem przewodniczących komisji Rady,
b) przedstawiciele organizacji, zrzeszeń i stowarzyszeń.
§ 2
1. Złożone przez podmioty wymienione w § 1 ust. 1 i 4 materiały planistyczne i wnioski, stanowią wyłącznie materiały pomocnicze do opracowania projektu budżetu i nie stanowią podstawy do ich obowiązkowego ujęcia w projekcie budżetu.
2. O ostatecznej wielkości i strukturze projektu budżetu decyduje Zarząd Powiatu biorąc przede wszystkim pod uwagę:
a) górną granicę możliwych do osiągnięcia dochodów własnych,
b) wysokość udziałów w dochodach budżetu państwa, subwencji i dotacji
celowych z budżetu państwa,
c) wysokość możliwych do pozyskania środków pochodzących ze źródeł zagranicznych nie podlegających zwrotowi,
d) wysokość nadwyżki budżetowej z roku poprzedniego,
e) możliwość zaciągnięcia zobowiązań kredytowych i pożyczkowych,
f) prawidłowe realizowanie zadań określonych w ustawie o samorządzie powiatowym.
§ 3
1. Projekt uchwały budżetowej wraz z załącznikami sporządza się w szczegółowości określonej przepisami ustawy o finansach publicznych z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 4.
2. W załączniku do projektu uchwały budżetowej o planie dochodów wyszczególnia się, w układzie działów klasyfikacji budżetowej, planowane kwoty dochodów bieżących i dochodów majątkowych według ich źródeł.
3. W załączniku do projektu uchwały budżetowej o planie wydatków wyszczególnia się, w układzie działów i rozdziałów klasyfikacji budżetowej, planowane kwoty wydatków bieżących i wydatków majątkowych oraz jednostki organizacyjne odpowiedzialne za realizację.
4. Wszystkie pozostałe załączniki do projektu uchwały budżetowej sporządza się co najmniej w szczegółowości określonej w ust. 2 i 3, jeśli inne przepisy nie stanowią inaczej.
§ 4
Skarbnik Powiatu na podstawie zebranych materiałów planistycznych oraz wniosków, o których mowa w § 1 oraz mając za podstawę przedstawione przez właściwe organy informacje o wysokości planowanych kwot subwencji, dotacji na realizację zadań własnych i zleconych z zakresu administracji rządowej, udziałów w podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych oraz zaciągniętych kredytach, opracowuje zbiorcze zestawienie dochodów i wydatków do projektu budżetu.
§ 5
1. Zarząd Powiatu na podstawie materiałów przygotowanych przez Skarbnika, kierując się zasadami konstruowania budżetu jednostek samorządu terytorialnego, które określają odrębne przepisy, opracowuje w terminie do dnia 15 listopada projekt budżetu na rok następny.
2. Do projektu budżetu sporządza się uzasadnienie zawierające w szczególności:
1) w zakresie dochodów – omówienie poszczególnych źródeł dochodów, z wyodrębnieniem dochodów bieżących i majątkowych oraz sposób ich ustalenia i kalkulacji,
2) w zakresie wydatków – uzasadnienie poszczególnych rodzajów wydatków, z wyodrębnieniem:
- wydatków jednostek budżetowych na zadania bieżące z wyszczególnieniem wynagrodzeń i pochodnych od wynagrodzeń oraz wydatków rzeczowych,
- dotacji udzielonych z budżetu z wymienieniem jednostek dotowanych,
- wydatków majątkowych
3) w zakresie przychodów i rozchodów – omówienie źródeł przychodów
oraz rozchodów związanych ze spłatami zaciągniętych długoterminowych kredytów i pożyczek.
3. Projekt budżetu powinien także zawierać następujące dane:
1) informację o przewidywanym wykonaniu dochodów i wydatków budżetu Powiatu za rok poprzedzający rok budżetowy sporządzoną wg stanu na koniec III kwartału,
2) informację o sytuacji finansowej Powiatu ze szczególnym uwzględnieniem aktualnego stanu zadłużenia, a
także prognozy zadłużenia na koniec roku budżetowego oraz kolejnych lat.
§ 6
Projekt uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem oraz materiałami informacyjnymi Zarząd Powiatu przedkłada Regionalnej Izbie Obrachunkowej oraz Radzie Powiatu w terminie do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy.
§ 7
Projekt uchwały budżetowej ogłaszany jest poprzez:
1) wyłożenie do wglądu w Biurze Rady Powiatu,
2) ogłoszenie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Powiatu Cieszyńskiego.
§ 8
1.Przewodniczący Rady Powiatu nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem oraz materiałami informacyjnymi przesyła go do zaopiniowania Komisjom Rady Powiatu.
2. Komisje Rady Powiatu w terminie 14 dni od otrzymania projektu odbywają posiedzenia, na których formułują opinie i wnioski do projektu uchwały budżetowej.
3. Komisja proponująca wprowadzenie nowego wydatku lub zwiększenie wydatku przewidzianego w projekcie budżetu zobowiązana jest wskazać źródło jego sfinansowania.
4. Opinie i wnioski komisji przedstawiane są, niezwłocznie po odbyciu przez nich posiedzeń, komisji właściwej do spraw budżetu, która w terminie nie dłuższym niż 7 dni od daty ich otrzymania wypracowuje opinię o projekcie uchwały budżetowej oraz wnioskach wniesionych przez pozostałe komisje i przekazuje ją niezwłocznie Przewodniczącemu Rady Powiatu.
5. W posiedzeniu komisji właściwej do spraw budżetu, opiniującej projekt budżetu, uczestniczą przewodniczący pozostałych stałych komisji.
6. Przewodniczący Rady Powiatu przekazuje opinię komisji właściwej do spraw budżetu wraz z uzasadnieniem oraz ewentualne wnioski w sprawie zmian w uchwale budżetowej Zarządowi Powiatu w ciągu 3 dni licząc od upływu terminu wskazanego w ust. 4.
§ 9
Zarząd Powiatu po otrzymaniu opinii do projektu uchwały budżetowej wraz z ewentualnymi wnioskami w sprawie zmian w uchwale budżetowej przygotowuje ostateczny projekt uchwały budżetowej, uwzględniający autopoprawki, który przekazuje radnym na 14 dni przed ustalonym terminem sesji budżetowej.
§ 10
1. Uchwałę budżetową Rada Powiatu uchwala przed rozpoczęciem roku budżetowego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach nie później niż do dnia 31 stycznia roku budżetowego.
2. Porządek sesji Rady poświęconej uchwalaniu budżetu Powiatu powinien zawierać następujące punkty:
a) przedstawienie projektu uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami oraz
przedstawienie poprawek do uchwały budżetowej,
b) przedstawienie opinii i wniosków komisji właściwej do spraw budżetu,
c) przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej,
d) przedstawienie stanowiska Zarządu Powiatu do opinii i wniosków
komisji właściwej do spraw budżetu i opinii RIO,
e) dyskusja nad poprawkami do uchwały budżetowej i ich
przegłosowanie,
f) głosowanie nad projektem uchwały budżetowej uwzględniającej
przyjęte poprawki.
3. Bez zgody Zarządu, Rada nie może wprowadzić w projekcie uchwały budżetowej zmian powodujących zmniejszenie dochodów lub zwiększenie wydatków i jednoczesne zwiększenie deficytu (niedoboru) budżetu, a także zwiększenie planowanych dochodów bez jednoczesnego ustanowienia źródeł tych dochodów.
§ 11
Do czasu uchwalenia uchwały budżetowej, jednak nie później niż do dnia 31 stycznia roku budżetowego, podstawą gospodarki finansowej Powiatu jest projekt uchwały budżetowej przedstawiony Radzie Powiatu i RIO.
§ 12
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.
§ 13
Traci moc Uchwała Nr XIII/63/99 Rady Powiatu Cieszyńskiego z dnia 30.08.1999 r. w sprawie ustalenia procedury opracowywania i uchwalania budżetu Powiatu Cieszyńskiego i szczegółowości materiałów składających się na projekt budżetu.
§ 14
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.