1.  Opis usługi

1)      Licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy lub osób, wydana przed 15.08.2013 r. uprawnia do wykonywania przewozów w krajowym transporcie drogowym, zgodnie z rodzajem przewozów w niej określonym,do czasu upływu terminu jej ważności.

2)      Od 15.08.2013 r. licencje na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy lub osób zostają zastąpioneZEZWOLENIAMI na dostęp do zawodu przewoźnika drogowego rzeczy lub osób - patrz Usługa WKT-1a.

3) b - patrz Usługa WKT-1a.

3)     Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy, krajowego przewozu osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozupowyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz taksówką wymagać będzie uzyskania licencji na wykonywanie transportu drogowego.

4)      Wniosek o wydanie wtórnika licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób lub rzeczy albo wniosek o zmianę danych określonych w tych licencjach, Starosta wydaje licencję zgodną ze wzorem określonym w dotychczasowych przepisach.

5)      W przypadku gdy przedsiębiorca złożył wniosek o wydanie dodatkowego wypisu z licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy, właściwy organ po sprawdzeniu spełnienia przez przedsiębiorcę wymogu zdolności finansowej wydaje wypis z licencji zgodny ze wzorem określonym w dotychczasowych przepisach.

6)      Licencji udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 50 lat, uwzględniając wniosek przedsiębiorcy.

7)      Licencja na krajowy transport drogowy uprawnia do wykonywania przewozów wyłącznie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

8)      Licencji nie można odstępować osobom trzecim ani przenosić z niej wynikających praw na osobę trzecią.

9)      Oprócz licencji, na każdy pojazd przedsiębiorca musi posiadać wypis z licencji, którym kierowca legitymuje się w czasie kontroli drogowych.

10)  Przy odbiorze zmienionej licencji i jej wypisów należy zwrócić dotychczasową licencję oraz jej wypisy.

11)  Licencje i wypisy z licencji wydawane są na specjalnych drukach określonych przez Ministra Infrastruktury (Transportu).

2.  Wymagane Dokumenty:

Wniosek o udzielenie, zmianę lub wtórnik licencji wg załączonego wzoru z następującymi załącznikami:

1) oświadczenie osoby zarządzającej transportem następującej treści: „Oświadczam, że zgodnie z art. 5c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym będę pełnić rolę osoby zarządzającej transportem drogowym w przedsiębiorstwie" oraz kopię certyfikatu kompetencji zawodowych tej osoby;

2) oświadczenie członków organu zarządzającego osoby prawnej, osoby zarządzającej spółką jawną lub komandytową, a w przypadku innego przedsiębiorcy - osoby prowadzącej działalność gospodarczą, że spełnia wymóg dobrej reputacji, o którym mowa w art. 5c ust. 1 pkt 1;

3) Dokument potwierdzający, że przedsiębiorca posiada sytuacje finansową zapewniającą

   podjecie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego określony dostępnymi środkami finansowymi lub majątkiem w wysokości:         

a) 9 000 euro - na pierwszy pojazd samochodowy przeznaczony do transportu drogowego,

b) 5 000 euro - na każdy następny pojazd samochodowych

c) 50 000 euro - przy wykonywaniu pośrednictwa przy przewozie rzeczy (spedycja).

  Wymóg posiadania sytuacji finansowej potwierdza się:

1) rocznym sprawozdaniem finansowym;

2) dokumentami potwierdzającymi:

a) dysponowanie środkami pieniężnymi w gotówce lub na rachunkach bankowych lub dostępnymi aktywami,

b) posiadanie akcji, udziałów lub innych zbywalnych papierów wartościowych,

c) udzielenie gwarancji lub poręczeń bankowych,

d) własność nieruchomości.

4) oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców spełniających warunki, o których mowa w art. 5c ust. 1 pkt 4 lub w art. 6 ust. 1 pkt 2, albo oświadczenie o zamiarze współpracy z osobami niezatrudnionymi przez przedsiębiorcę, lecz wykonującymi osobiście przewóz na jego rzecz, spełniającymi warunki, o których mowa w art. 5c ust. 1 pkt 4;

5) wykaz pojazdów zawierający następujące informacje:

a) markę, typ,

b) rodzaj/przeznaczenie,

c) numer rejestracyjny,

d) numer VIN,

e) wskazanie rodzaju tytułu prawnego do dysponowania pojazdem;

 

6) dowód uiszczenia opłaty za wydanie licencji i wypisów z tej licencji.

7) Pełnomocnictwo (tylko gdy strona działa przez przedstawiciela).

 

3. Opłaty:

Za udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy/ pośrednictwa przy przewozie rzeczy (spedycja)pobiera się opłatę w wysokości:

Licencja ważna w latach

Opłaty podstawowe

od 2 do 15

powyżej 15 do 30

powyżej 30 do 50

pośrednictwo przy przewozie rzeczy

800 zł

900 zł

1000 zł

przewóz osób samochodem osobowym lub pojazdem od 7 do 9 osób

700 zł

800 zł

900 zł

 

+11% powyższej opłaty za każdy pojazd.

Wdanie wtórnika licencji - 10% lub 25% w/w opłaty w zależności od okoliczności.

Inne opłaty - informacja jak w punkcie 5.

Wnioskodawca otrzymuje każdorazowo szczegółowe rozliczenie. Opłatę można uiścić bezpośrednio w kasie Starostwa Powiatowego w Cieszynie lub na konto w GETIN BANK S.A. nr 98156010232116104250310002.

 

4.   Miejsce składania dokumentów:

Wydział Komunikacji, Referat Transportu, ul. Bobrecka 29, IV piętro, pok. 326, tel. 334777326.

 

5.   Kto udziela informacji:

Wydział Komunikacji, Referat Transportu, ul. Bobrecka 29, IV piętro, pok. 326, tel. 334777326, fax 334777335, e-mail wkt@powiat.cieszyn.pl .

 

6.   Czas realizacji usługi:

Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana licencji następuje w formie decyzji administracyjnej w terminie do miesiąca od daty złożenia wniosku a sprawy szczególnie skomplikowanej - do dwóch miesięcy.

 

7.  Sposób odbioru:

Osoby fizyczne - osobiście lub przez pełnomocnika, jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną i spółki jawne: osoby wymienione w aktualnym odpisie z KRS bądź posiadające stosowne upoważnienie. Miejsce odbioru dokumentów - jak w punkcie 4.

 

8.  Podstawy prawne:

1)   Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009r. ustanawiające wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylające dyrektywę Rady 92/26/WE.

2)   Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1072/2009 z dnia 21 października 2009r. dotyczące wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych.

3)   Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1073/2009 z dnia 21 października 2009r. w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 561/2006

4)   Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.).

5)   Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity:  Dz.U. z 2013 r., N, poz. 1414 z późn. zm.).

6)   Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych  (Dz.U. z 2013 r.,  poz. 916). 

9.   Tryb odwoławczy:

Od wszystkich decyzji związanych z wydawaniem zmianą lub cofnięciem licencji, przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku - Białej, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Starosty Cieszyńskiego.

 

10.  Wzory wniosków, formularzy, załączników itp.

  • Wniosek o udzielenie (lub zmianę) licencji na wykonywanie krajowego transportu osób oraz wykonywaniu pośrednictwa przy przewozie rzeczy ,
  • Oświadczenia 1-4,
  • Wykaz pojazdów
  • Wniosek o zmianę licencji
  • Wniosek o wydanie dodatkowego wypisu z licencji

WAŻNE
Przewoźnik zobowiązany jest:

  1. zgłaszać na piśmie organowi, który udzielił licencji, wszelkie zmiany danych zawartych we wniosku o udzielenie licencji, nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania,
  2. jeżeli zmiany obejmują dane zawarte w licencji, przedsiębiorca jest obowiązany wystąpić z wnioskiem o zmianę treści licencji załączając dokumenty, które uległy zmianie,
  3. w przypadku zgłoszenia do licencji kolejnego pojazdu samochodowego należy uzyskać dodatkowy wypis z licencji dostarczając następujące dokumenty:
  • wypełniony wniosek o wydanie dodatkowego wypisu z licencji,
  • dodatkowe zabezpieczenie w wysokości 5 000 euro na każdy następny pojazd samochodowy (patrz pkt 2 WYMAGANE DOKUMENTY)
  • wykaz pojazdów
  • opłatę za kolejny wypis z licencji.


UWAGA: W przypadku przedsiębiorców - osób fizycznych jeżeli siedziba przedsiębiorcy jest inna od jego adresu zamieszkania - licencję wydaje się zgodnie z adresem zamieszkania przedsiębiorcy.