1. OPIS USŁUGI: Diagnostą uprawnionym do wykonywania badań technicznych pojazdów może zostać osoba, która spełnia jeden z następujących warunków:
      1. posiada wyższe wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej i udokumentowane 2 lata praktyki w stacji obsługi pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów;
      2. posiada średnie wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej i udokumentowane 4 lata praktyki w stacji obsługi pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów;
      3. posiada wyższe wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 4 lata praktyki w stacji obsługi pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów;
      4. posiada średnie wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 8 lat praktyki w stacji obsługi pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów,

      oraz odbyła szkolenie dla diagnostów w zakresie przeprowadzania badań technicznych pojazdów i uzyskała pozytywny wynik egzaminu kwalifikacyjnego przeprowadzonego przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego.

      Organem właściwym do wydania uprawnienia do przeprowadzania badań technicznych pojazdów jest starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania diagnosty.

    1. WYMAGANE DOKUMENTY:
      1. Wniosek o wydanie uprawnienia do przeprowadzania badań technicznych pojazdów (dostępny w urzędzie lub na stronie internetowej).
      2. Załączniki:
        • kserokopia dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie, oryginał do wglądu,
        • kserokopia dokumentu potwierdzającego wymaganą przepisami szczególnymi praktykę, oryginał do wglądu,
        • kserokopia zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla diagnostów w zakresie przeprowadzania badań technicznych pojazdów, oryginał do wglądu,
        • kserokopia zaświadczenia potwierdzającego zdanie egzaminu kwalifikacyjnego wydane przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego, oryginał do wglądu.
        • dowód wpłaty potwierdzający uiszczenie opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia
      3. Do wglądu dowód osobisty.

    1. OPŁATY:
      za wydanie uprawnienia do przeprowadzania badań technicznych pojazdów wnosi się opłatę skarbową w wysokości 48 zł. Forma płatności: gotówką w kasie starostwa lub przelewem na konto Urzędu Miejskiego w Cieszynie: ING BSK O/Cieszyn nr 91 1050 1083 1000 0022 7607 6284,

    1. MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW:
      Wydział Komunikacji, Referat Rejestracji Pojazdów, ul. Bobrecka 29, parter. Telefony: 033 4777 346, 033 4777347, fax 033 4777335.

    1. KTO UDZIELA INFORMACJI: Naczelnik Wydziału Komunikacji lub Kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów.

    1. CZAS REALIZACJI:
      Nie później niż w ciągu miesiąca, a w przypadkach sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

    1. SPOSÓB ODBIORU:
      Osobiście w miejscu złożenia wniosku.

    1. PODSTAWY PRAWNE:
      1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 z późn. zm.). 
      2. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 1282). 
      3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów (Dz.U. z 2004 r. Nr 246, poz. 2469).

    1. TRYB ODWOŁAWCZY:
      Od decyzji o odmowie wydania uprawnienia do przeprowadzania badań technicznych pojazdów przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku - Białej, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Starosty Cieszyńskiego.

  1. WZORY WNIOSKÓW, FORMULARZY, ZAŁĄCZNIKÓW ITP.
    Dostępne w punkcie informacyjnym Referatu Rejestracji Pojazdów lub na stronie internetowej.


Załączniki:

Wniosek