1. Wymagane dokumenty -

Dla osoby ubiegającej się po raz pierwszy:

-  wniosek,

-  zaświadczenia o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne (patrz uwagi poniżej),

-  orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne,

-  orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne,

-  dowód wpłaty za wydanie zezwolenia.

Dla osoby ubiegającej się o wymianę lub przedłużenie ważności zezwolenia:

-  wniosek,

-  dotychczasowe zezwolenie w tym wydane w trybie art. 95a ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym,

-  orzeczenie lekarskie wydane na podstawie badania o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym (na podstawie  art. 122 ust. 2 ustawy - Prawo o ruchu drogowym),

-  orzeczenie psychologiczne wydane o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem przywilejowanym (na podstawie  art. 124 ust. 2 ustawy - Prawo o ruchu drogowym),

-  dowód wpłaty za wydanie zezwolenia

UWAGA:

-   wniosek musi być własnoręcznie podpisany przez wnioskodawcę;

-   wydawanie zezwoleń dla kierowców pojazdów przewożących wartości pieniężne rozpoczyna się z dniem 19 stycznia 2014 r.

-   dla kierowcy pojazdu uprzywilejowanego ochotniczej straży pożarnej, zespołu ratownictwa medycznego oraz transportu sanitarnego warunek ukończenia kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi obowiązek okazania zaświadczenia stosuje się od dnia  4 stycznia 2016 r. Do tego czasu do wniosku należy załączyć zaświadczenie pracodawcy potwierdzające zatrudnienie na określonym stanowisku pracy.

2. Opłaty -

Za wydanie lub zmianę zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne należna jest opłata w wysokości 50 zł,

Opłaty można dokonać bezpośrednio w kasie Starostwa Powiatowego w Cieszynie lub na konto w BANK HANDLOWY w Warszawie S.A. nr 63 1030 1087 0000 0000 8309 6128.

Jeśli odbiór zezwolenia dokonywany będzie przez osobę inną niż jego właściciel, musi ona posiadać stosowne upoważnienie (pełnomocnictwo) za które pobrana będzie opłata skarbowa w wysokości 17 zł. Opłata nie dotyczy małżonków, wstępnego, zstępnego lub rodzeństwa.

Do dnia 04.01.2016 r. nie pobiera się opłaty ewidencyjnej za wydanie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne.

Wydanie zezwolenia nie podlega opłacie skarbowej - na podstawie art. 3 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2012 r, poz. 1282 z późn.zm.);

3. Kto udziela informacji -

Pracownicy Referatu Prawa Jazdy, ul. Bobrecka 29, II piętro, pokój 109 i 110, tel. 33 4777108 do 109.

4. czas realizacji -

Wydanie zezwolenia następuje w drodze decyzji administracyjnej w terminie do 2 dni od daty złożenia wymaganych dokumentów.

5. sposób odbioru -

Odbiór zezwolenia: Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Referat Prawa Jazdy, ul. Bobrecka 29, II piętro, pokój 110.

Odbioru zezwolenia można dokonać osobiście, przez pełnomocnika lub za pośrednictwem poczty. Przed osobistym odbiorem zaleca się upewnić telefonicznie czy zezwolenie jest gotowe do odbioru tel. 33 47 77 108 - 109.

6. Podstawa prawna -

1.  Ustawa z dnia 05 stycznia 2011 - o kierujących pojazdami (tj.: Dz.U. z 2016 r., poz. 627 z późn. zm.).

2.  Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz.U. z 2016 r., poz. 23).

3.  Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 2013 r. w sprawie kursów dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne (Dz. U. z 2013 r., poz. 603)

7. Tryb odwoławczy -

Od decyzji odmownej przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku - Białej, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Starosty Cieszyńskiego.

Dodatkowe informacje:

1. Zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi wydaje się na okres 5 lat, nie dłużej jednak niż na okres  wynikający z terminu ważności  orzeczenia lekarskiego i psychologicznego.

2. Kursy dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi lub pojazdami przewożącymi wartości pieniężne, prowadzi ośrodek doskonalenia techniki jazdy, który wydaje zaświadczenie o ukończeniu odpowiedniego kursu, niezbędne do wydania zezwolenia.

3. Rejestr przedsiębiorców prowadzących ośrodki doskonalenia techniki jazdy prowadzi wojewoda. 

4. Koszty kursów dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych są finansowane z budżetu gminy.  

5. Żołnierzom Sił Zbrojnych RP, funkcjonariuszom oraz pracownikom: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu  Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej,  i organów kontroli skarbowej, a także pracownikom wojska zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydaje nieodpłatnie odpowiedni organ jednostki, w której osoby te pełnią służbę lub są zatrudnione.

6. Kontrolnym badaniom lekarskim podlega kierowca pojazdu uprzywilejowanego w wieku do 55 lat - co pięć lat, w wieku od 55 lat do 65 - co dwa lata, a wieku powyżej 65 lat - corocznie.

UWAGA - w/w informacje mają charakter ogólny i wynikają z przepisów prawa.
W jednostkowych przypadkach może być wymagane złożenie dodatkowych dokumentów i wyjaśnień.

 

 

 

 



Załączniki:

Wniosek